Sidhuvudbild

Vallentuna

Förskolan Kragstalund

Förskolan Kragstalund
Bällstabergsvägen 6
186 55 Vallentuna
Rektor: Jenny Björk
Mailadress: jenny.bjork@skrattegi.se
Tel: 0707 57 67 13

Växel: 08 128 688 62 (Välj vilken avdelning ni vill nå)
Cirkeln: 073-765 11 20 cirkeln.kragstalund@skrattegi.se
Triangeln: 073-765 11 21 triangeln.kragstalund@skrattegi.se
Kvadraten: 073-765 11 25 kvadraten.kragstalund@skrattegi.se
Rektangeln: 073-765 11 28 rektangeln.kragstalund@skrattegi.se
Kök: 073-765 11 29 kok.kragstalund@skrattegi.se

Förskolan Lundagård

Förskolan Lundagård
Tallåsvägen 278
186 51 Vallentuna
Rektor: Marianne Taxén
Mailadress: marianne.taxen@skrattegi.se
Tel: 073 765 11 92

Växel: 08 128 688 61 (Välj vilken avdelning ni vill nå)
Gul: 073-765 11 33 gul.lundagard@skrattegi.se
Grön: 073-765 11 36 gron.lundagard@skrattegi.se
Blå: 073-765 11 37 bla.lundagard@skrattegi.se
Röd: 073-765 11 39 rod.lundagard@skrattegi.se
Kök: 073-765 11 42 kok.lundagard@skrattegi.se

Förskolan Zetterlund

Förskolan Zetterlund
Zetterlundsväg 47
186 54 Vallentuna
Rektor: Åsa Gustafsson
Mailadress: asa.gustafsson@skrattegi.se
Tel: 073 765 11 02

Växel: 08 128 688 63 (Välj vilken avdelning ni vill nå)
Lingon: 073-765 11 43 lingon.zetterlund@skrattegi.se
Blåbär: 073-765 11 45 blabar.zetterlund@skrattegi.se
Kök: 073-765 11 48 kok.zetterlund@skrattegi.se

Förskolan Åby Ängar

Förskolan Åby Ängar
Åby Allé 9
186 48 Vallentuna
Rektor: Åsa Gustafsson
Mailadress: asa.gustafsson@skrattegi.se
Tel. 073 765 11 02

Växel: 08 128 688 35 (Välj vilken avdelning ni vill nå)
Aspen: 073-765 11 00 aspen.abyangar@skrattegi.se
Björken: 073-765 11 01 bjorken.abyangar@skrattegi.se
Granen: 070-433 65 39 granen.abyangar@skrattegi.se
Lönnen: 073-765 11 63 lonnen.abyangar@skrattegi.se
Tallen: 073-765 11 64 tallen.abyangar@skrattegi.se
Eken: 073-765 11 04 eken.abyangar@skrattegi.se
Kök: 070-433 68 27 kok.abyangar@skrattegi.se

Förskolan Bergatrollet

Förskolan Bergatrollet
Lars Hårds väg 22,
186 41 Vallentuna
Biträdande rektor: Anki Bornholm
Tel: 073 765 11 87
bergatrollet@skrattegi.se
Rektor: Marianne Taxén
Tel. 073 765 11 92
Mail: marianne.taxen@skrattegi.se

Växel 08-128 688 75 (välj vilken hemvist ni vill nå)
Hemvister:
Solen: 073 765 11 83
Månen: 073 765 11 87
Stjärnan: 073 765 11 89
Kök: 073-765 11 90

Förskolan Kragstatrollet

Förskolan Kragstatrollet
Kragstalundsvägen 195,
186 54 Vallentuna
Rektor:Jenny Björk
Mail: jenny.bjork@skrattegi.se
Tel: 070 757 67 13

Växel 08-128 688 74 (välj vilken avd. ni vill nå)
Avdelningar:
Droppen: 073-765 11 71 droppen.kragstatrollet@skrattegi.se
Kotten: 073-765 11 79 kotten.kragstatrollet@skrattegi.se
Myran: 073-765 11 70 myran.kragstatrollet@skrattegi.se
Svampen:073-765 11 75 svampen.kragstatrollet@skrattegi.se
Ugglan: 073-765 11 74 ugglan.kragstatrollet@skrattegi.se
Kök: 073-765 11 82

Intresserad av plats?
Intresseanmälan görs via Vallentuna kommun.

Öppettider:
Förskolorna i Vallentuna har öppet efter familjernas behov inom ramtiden på 52,5 timmar per vecka. För tillfället är våra öppettider på Kragstalund och Kragstatrollets förskolor 06.30-17.00, Lundagård och Åby Ängar 6.45-17.15 samt Bergatrollet och Zetterlunds förskola 07.00-17.30.

APT
Förskolorna stänger kl. 16.00 en dag/månad för arbetsplatsträffar.

Planeringsdagar:
Under året stänger vi 6 dagar för planering av verksamheten (planeringsdagar). Vid behov av omsorg dessa dagar kontakta rektor.

Klagomålshantering, se rubriken " Allmän information"